Üks oluline aspekt, mida menopausi ajal tuleb arvestada, on kardiovaskulaarne tervis. Östrogeeni taseme langus võib mõjutada südame-veresoonkonda ja suurenda südamehaiguste riski.
Östrogeeni roll kardiovaskulaarses tervises
Östrogeenil on naise keha jaoks mitmeid kaitsemehhanisme, sealhulgas kardiovaskulaarse süsteemi toetamine. Östrogeen aitab hoida veresooni paindlikena ja soodustab head verevoolu, vähendades seeläbi arterite jäikust ja kolesterooli ladestumist. Menopausi ajal östrogeeni taseme langus võib viia nende kaitsvate mõjude vähenemiseni, suurendades südamehaiguste riski.
Kardiovaskulaarse tervise riskifaktorid menopausi ajal
Menopausi ajal ja pärast seda võivad kardiovaskulaarse tervise riskifaktorid suureneda.
- Kõrgenenud vererõhk – hormonaalsed muutused võivad mõjutada vererõhu taset, tõstes hüpertensiooni riski.
- Suurenenud LDL-kolesterool – “halva” kolesterooli taseme tõus ja “hea” HDL-kolesterooli taseme langus võivad soodustada arterite ummistumist.
- Kaalutõus – ainevahetuse aeglustumine ja hormonaalsed muutused võivad põhjustada kaalutõusu, mis omakorda suurendab südamehaiguste riski.
- Insuliiniresistentsus – menopaus võib suurendada insuliiniresistentsust, mis võib viia 2. tüüpi diabeedi tekkeni – teine oluline riskifaktor südamehaiguste jaoks.
Kardiovaskulaarse tervise hoidmine
Oma südame tervise säilitamiseks menopausi ajal on oluline järgida tervislikku eluviisi ja teha teadlikke valikuid!
- Toitumine – tasakaalustatud ja südamesõbralik toitumine on hädavajalik. Tarbi palju puu- ja köögivilju, täisteratooteid, lahjat valku ja tervislikke rasvu (nt kala, avokaado, pähklid). Vähenda küllastunud rasvade, transrasvade, suhkru ja soola tarbimist. Meie toitumisnõistaja Katrin aitab teid selles!
- Füüsiline aktiivsus – regulaarne treening aitab hoida südame-veresoonkonna süsteemi tervena. Soovitatav on teha vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega aeroobset treeningut nädalas (nt kõndimine, jooksmine, ujumine) ning lisada jõutreeninguid vähemalt kaks korda nädalas . Meie treener Oliver aitab teid selles!
- Kehakaalu kontroll – tervisliku kehakaalu säilitamine on oluline. Liigne kaalutõus ja ülekaal võivad suurendada südamehaiguste riski.
- Suitsetamisest loobumine – suitsetamine on üks suurimaid südamehaiguste riskitegureid. Sellest loobumine võib olla raske – otsi abi apteegist või perearsilt ja jäta suitsetamine maha!
- Alkoholi tarbimise piiramine – piira alkoholi tarbimist. Soovitatav on mitte rohkem kui üks jook päevas.
- Vererõhu ja kolesterooli Jälgimine – jälgi regulaarselt oma vererõhku ja kolesteroolitaset. Konsulteeri oma arstiga, et hoida need näitajad kontrolli all.
- Stressi vähendamine – krooniline stress võib mõjutada südame tervist. Kasuta lõdvestustehnikaid nagu meditatsioon, jooga või sügav hingamine, et vähendada stressi.
Hormoonasendusravi (HAR) ja kardiovaskulaarne tervis
Hormoonasendusravi (HAR) võib aidata leevendada menopausi sümptomeid ja pakkuda teatavat kaitset südame-veresoonkonna tervisele. Kuid HAR ei pruugi sobida kõigile ja selle kasude ja riskide kaalumine peaks toimuma koos tervishoiutöötajaga. Mõnele naisele võib HAR pakkuda südame-veresoonkonna kaitset, kuid teistel võib see suurendada tromboosi või muude kardiovaskulaarsete probleemide riski. Siiski järeldavad viimase aja uuringud, et pigem kaaluvad HAR kasutegurid riskide üle. Uuri arstilt lisa!